Siber saldırılar ve siber güvenlik

SİBER SALDIRI

Dünyada iletişim ve bilgiye ulaşma konusunda gelinen nokta, bir zamanların bilim kurgu filmlerindeki sahneleri çoktan geçti. Artık bilgiye ulaşma veya bilgiyi kullanma noktasındaki elektronik cihaz kabiliyeti o kadar inanılmaz boyutlara geldi ki dünyanın en ücra köşesinde avucumuza sığan aletler ile yapılamayacak şey yok gibi. Bu imkanın sağlanması için kurulan ve kullanılan altyapı her geçen gün gelişerek aklın almadığı bir hızla şekil değiştiriyor. Daha düne kadar cebimizdeki telefonları algılamaya çalışırken bugün akıllı telefonlar ile yapamayacağımız ne kaldı tartışması yapılmaktadır. Sonuç olarak tüm bunlara imkan veren altyapı da kendi yapısı dahilinde tehditler almaktadır. Bu noktada ortaya çıkan yeni sorulardan biri, bu konuda güvenliğin sağlanması üzerinedir. En kısa şekliyle, siber güvenlik nedir sorusu içinde konu ile ilgili birçok konuyu açıklama ihtiyacı doğurmaktadır.

Siber Saldırı

Kötü niyetli veya bu bilgi akışından hakkı olmayan payı elde etmeye çalışanların bu iletişim altyapılarını tehditleri artarak sürmekte ve tehditler yerini sistemi alt üst edici eylemlere bırakmaktadır. Bu iletişim ve veri akışı ağlarının zayıf noktalarının bulunması veya ağların tahrip edilmesi sonucu zayıf noktalardan sızılması gibi sanal saldırıların tümüne siber saldırı diyebiliriz. Saldırıların hedefindeki kişi ya da kurum bu saldırılarla toplum içinde küçük düşürülmekten değerli bilgi ve belgelerini kaybetmeye kadar birçok sonuçla karşı karşıya kalabilir. Kurumları hedef alan saldırılarda, kurumların işleyişleri ve asli işleri üzerinde oluşturulacak zafiyet ve zararlar oldukça zarar verici ve imaj kırıcı durumlardır. Yıllar geçse bile unutulmaz izler bırakan bu saldırılara genel olarak ve kısaca siber saldırılar diyebiliriz. Siber saldırıları düzenleyenlerin ve maruz kalanların oluşturduğu yeni bir soruya cevap aramaya ve bundan korumaya yönelik çalışmaların da temelini oluşturmaktadır. Çalışmaların bütünü içine alan siber güvenlik kavramı yeni bir alanda çalışma yapılması ile doğru orantılı zor bir konudur. Bu konuda en temel veriler siber güvenlik nedir sorusu ile ortaya çıkarılabilir.

Siber Güvenliksiber güvenlik

Uzun yıllardır kullanılan iletişim hatları, internet alt yapısı ve intranetler için dışarıdan gelebilecek olası sanal saldırılara karşı bir takım güvenlik duvarları ve tedbirleri kullanılmaktadır. Ancak siber saldırı oldukça farklı bir durumdur. Kullanılan bilindik metotlar yeterli gelmeyecektir. Zira oldukça kısa sürede saniyede sayılamayacak kadar çok saldırı ihtimali ve buna bağlı zarar şiddeti söz konusudur. Bu nedenle siber güvenlik nedir nasıl sağlanmalıdır sorusuna yanıt aramaya geçmeden evvel en önemli nokta saldırının cinsi ve büyüklüğü hakkında bilgi sahibi olunması gerekliliğidir. Bu gelişmiş alet ve yazılımlarla sürdürülen saldırılara karşı güvenlik platformu oluşturulması, saldırılara aynı hız ve gelişmişlikle müdahale edilip, karşı koyulması hatta karşı saldırılara geçilerek saldırıların önlenmesi siber güvenlik kelimesinin altını dolduracak temel anlamlardır. Siber güvenlik ileri uzmanlık ve teknoloji isteyen bir konudur.

Kaynak: http://blog.kanije.com.tr/siber-saldiri-ve-siber-guvenlik-237456/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir