Google bekleneni yaptı, PR değerlerini sıfırladı

google-pagerank

Pagerank, bir sitenin zaman içerisindeki gücünü gösteren bir sistemdi. Google, algoritmaları belirliyordu bir sitenin PR değerini. Özgün içerik ve tema en büyük kriterlerdendi bu değerin belirlenmesinde.

Pagerank kısaca Pr değeri yüksek olan sitelerden referans gösterilmek bir ayrıcalıktı internet dünyasında. Zira Pr değeri yüksek bir siteden backlink alan bir sitenin hem pr değeri yükseliyor hem de google aramalarında üst sıralarda çıkıyordu. Google sıralama sonuçlarını etkileyen elbette çok fazla faktör var.

Aslında 2015 Nisan ayında google resmi web sayfasında Pagerank değerlerinin artık bir önemi kalmadığı açıkca belirtilmişti. Ancak hiç kimse bu değerlerin 1 gecede sıfırlanacağını öngörememişti.

Ta ki 15 Nisana kadar…

google-pagerank-degerleri

PEKİ NEDEN PR DEĞERLERİ SIFIRLANDI?

Pagerank bir sitenin gücünü gösterdiğinden dolayı, bazı manipüle olayların önü açılıyordu. Backlink sisteminin var olmasına sebep olan değerdir pagerank.
Halbuki google yetkilileri ne diyor. Doğal yoldan backlink almayan sitelerin tamamı bizim gözümüzde değersizdir. Koskoca google parayla backlink satıldığını ve bunun büyük bir sektör olduğunu bilemeyecekmi sizce?

Bu durumu ortadan kaldırmak ve interneti link çöplüğüne çevirmemek için yapılan bir planlamanın parçasıydı bu. Milyarlarca web sayfası günde ortalama 1 kez backlink alma haraketine girişse bu google botları için ekstra bir haraket, ekstra elektrik ve enerji harcaması anlamına gelir ki, kim olursanız olun harcadığınız her enerjinin size maddi bir karşılığı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir