Facebook Messenger’da Şifreli Oldu

Facebook, Messenger uygulamasına büyük bir güncelleme getirdi. Yakın geçmişte Whatsapp’ında yaptığı gibi artık mesajlar iki cihaz arasında şifreli şekilde iletilecek. Şifreli Gizli Sohbet olarak tanımlanan özellik, iOS ve Android için sessizce uygulamaya kondu. 900 milyonun üzerindeki aktif kullanıcılar artık şifreli bir şekilde mesajlasabilecek, şayet uygulamayı update ettilerse.

Normal şifreleme dışında Gizli Sohbet, Netflix parolası gibi önemli verileri Telegram’da olduğu gibi kendini imha özelliğiyle mesajları okunduktan sonra ebediyen silebiliyor.

Maalesef şifreli mesajlaşmanın bazı sınırlamaları da var. Gizli Sohbet modundayken gifler, videolar, sesli mesajlar, sesli arama ve telefondan ödeme özellikleri gibi bir çok özellik kapanıyor. Ayrıca şifreli sohbetler sadece teke tek yazışmalarda akif edilebiliyor, yani şimdilik gizli grup sohbetleri için beklemek gerekecek.

Şifreleme Messenger için güzel bir özellik olsa da, pek de görünür bir özellik değil. Bu özelliği açmak için yeni bir mesaj sekmesi açıp, alıcıyı seçerken sağ üstten gizli tuşuna tıklamanız gerekiyor. Ayrıca, zaten var olan yazışmalarınızı şifreli hale getirmek mümkün değil ya da Gizli Sohbet’i varsayılan yapamıyoruz.

Yakın zamanda kullanıma açılan Allo da şifreli mesajlaşma özelliğine sahip. Yalnız o da şifreli sohbet modunu elle aktif hale getirmenizi gerektiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir